Auto na lízing

Možno v tejto chvíli riešite otázku financovania kúpy štvorkolesového miláčika do Vašej domácnosti, a neviete sa rozhodnúť, či kúpiť auto prostredníctvom leasingovej agentúry, alebo si požičať peniaze v banke či požiadať o poskytnutie pôžičky. Doma máte ušetrenú určitú hotovosť, ale stále to nie je dosť na to, aby ste si auto mohli zakúpiť v hotovosti. Už sa Vám nechce dlhšie čakať, a chcete sa čím skôr voziť. Viete, že ďalšia vlna šrotovného už nepríde, a teda nemáte dôvod už dlhšie čakať. Povedzme si teda aké sú výhody jednotlivých spôsobov financovania.

Niekoľko rokov dozadu sa stal veľkým hitom nákup áut prostedníctvom leasingových agentúr – auto na leasing. Takmer každá firma, ktorá pre svoje potreby zakúpila auto ho financovala prostredníctvom leasingu. Bolo to jednoduché a rýchle. Podľa posledných prieskumov sa tak firmy ako aj bežní ľudia viac zaujímajú o financovanie prostredníctvom úveru či pôžičky. Rozdiel medzi leasingom a úverom spočíva vo vlastníctve auta. Ak auto kúpite na úver alebo prostredníctvom pôžičky, stávate sa ihneď jeho majiteľom (povinné zmluvné poistenie a havarijné poistenie platíte vy ako majiteľ). Pokiaľ auto zakúpite cez leasing, vlastníkom auta je leasingová spoločnosť, a vy ste len držiteľom vozidla (poistku platí v tomto prípade majiteľ vozidla, teda leasingová spoločnosť). Až po splatení všetkých splátok je vozidlo prepísané na Vás. Treba si ale uvedomiť, že ak nebudete leasing splácať, leasingová spoločnosť ako majiteľ vozidla si naň robí nárok a môže Vám ho ihneď odobrať.

Peniaze Vám dnes nedá zadarmo nikto, preto či sa rozhodnete pre leasing, úver alebo pôžičku online vždy počítajte s tým, že určitú časť preplatíte. Treba si preto vždy dobre jednotlivé produkty porovnať a vybrať si ten najvýhodnejší. Väčšina spoločností má dnes na svojich weboch aj leasingové, úverové a pôžičkové kalkulačky, takže si jednotlivé produkty môžete porovnať online Dnes sú už poplatky resp. úroky takmer na rovnakej úrovni, rozdiel býva skutočne len v desiatkach euro.